Hybridgolv blir allt populärare tack vare sin hållbarhet och motståndskraft mot fukt, vilket gör dem till en idealisk lösning för olika typer av utrymmen.
I den här artikeln förklarar vi hur man lägger ett hybridgolv med integrerad ljuddämpning på rätt sätt för att säkerställa stabilitet och lång livslängd.
1. Innan golvet levereras till läggningsplatsen måste dörrar och fönster vara monterade i byggnaden, och alla ”våta” arbeten måste vara avslutade, t.ex. putsning, uppförande av mellanväggar, målning osv. Om det finns källare under läggningsplatsen i byggnaden måste de vara torra och väl ventilerade. Hybridgolv kan läggas i alla bostadsutrymmen som vardagsrum, sovrum, kök samt i de flesta offentliga lokaler.
Viktigt:
Hybridplankor med integrerad ljuddämpning kan inte limmas fast.
Hybridplankor med integrerad ljuddämpning får endast läggas som flytande golv.
Förpackningar med hybridplankor måste hanteras försiktigt vid transport och lossning för att undvika mekaniska skador. Hybridplankor
i originalförpackning ska förvaras torrt, liggande, på pallar eller trästockar. Ett fritt utrymme på minst
75 mm måste finnas mellan förpackningarna med hybridplankor och underlaget. Hybridplankor ska förvaras i originalförpackning i det rum där golvet ska läggas i minst 48 timmar för att säkerställa acklimatisering. Lufttemperaturen bör vara mellan +18 °C och +24 °C. Relativ luftfuktighet mellan 45 % och 60 %.
7. Hybridplankor får inte läggas ovanpå befintliga mjuka heltäckningsmattor, mjuka PVC-mattor, mattor eller liknande material.
11. Rekommenderade verktyg och material för golvläggning:
12. Maximala mått för våningsplanet i ett hus/lägenhet, där ett flytande hybridgolv inte kräver expansionsfog i dörröppningar, är 12 m x 12 m.
13. På undersidan av hybridplankan sitter en 1 mm tjock XPO-skumljuddämpning fastlimmad.
Ljuddämpningens CS-parameter – kortvarig belastning ≥ 400 kPa.
En integrerad ljuddämpning med denna parameter klarar olika typer av belastning under golvets hela livslängd.
VIKTIGT:
Ingen ytterligare ljuddämpning ska användas.
14. Läggningen påbörjas från väggens vänstra sida och fortsätter åt höger. Expansionsfogens bredd bör vara minst 10 mm. Distanskilar är till hjälp för att hålla samma fogbredd genomgående. Expansionsfogen ska göras längs rummets hela omkrets samt runt alla andra hinder som pelare, trappor, keramiska plattor osv.
15. Lägg kortsidan på den andra plankan mot kanten på den första hybridplankan. Säkerställ att kanterna passar exakt ihop. De sammankopplade plankorna måste ligga helt i linje med varandra.
16. Knacka försiktigt ihop kantfogen med en gummiklubba och knäpp fast fogen enligt ordningen 1 och 2. Vid korrekt ihopsatt fog ska plankornas ytskikt ligga i samma plan, och det ska inte finnas någon synlig nivåskillnad mellan de sammankopplade delarna.
17. En handsåg eller elsåg kan användas för att kapa hybridplankorna. Kom ihåg att lämna en expansionsfog på minst 10 mm efter att den sista hybridplankan har kapats. Den rekommenderade längden på den sista kapade plankan (A) i den första golvraden bör vara minst 200 mm. Om den kapade biten (B) är längre än 200 mm kan den användas för att påbörja läggningen av den andra golvraden. Avståndet mellan ändfogarna i två intilliggande golvrader bör vara minst 200 mm.
19. Om plankan inte sjunker ner fritt vid läggningen, vicka den växelvis upp och ner och tryck lätt.
20. Knacka ihop plankan på långsidan med gummiklubban. Vid läggning av hybridplankor ska fogarna alltid knackas ihop på långsidan.
21. Den andra plankan i den andra golvraden förs in i fogen på plankan som monterats i den första raden i en vinkel på cirka 30°.
23. När den monterade plankan har sänkts ner och kortsidorna har kopplats samman, knäpp fast fogen genom att knacka med gummiklubban enligt ordningen 1 och 2.
26. Skär ut hålen i plankan. Dra en linje genom hålens mitt och kapa plankan med en såg.
27. Limma fast den avkapade plankbiten med monteringslim.
28. Knacka fast den sista raden hybridplankor med hjälp av ett dragjärn.
29. När hela golvytan har lagts ska dekorativa golvlister monteras. Listerna fästs endast i väggarna, med fästklämmor eller monteringslim.
30. Korsande fogar i intilliggande golvrader är inte tillåtna.
Den minsta rekommenderade förskjutningen av fogarna på kortsidorna hos hybridplankor i intilliggande golvrader måste vara större än 200 mm.
31. Viktigt: Vid övergångar mellan ett rum och ett annat behövs ingen expansionsfog. En sådan görs endast vid väggar och andra element som är permanent fastsatta i byggnaden, t.ex. trappor, pelare och andra hinder. Maximala mått för våningsplanet i ett hus/lägenhet, där ett flytande hybridgolv inte kräver expansionsfog i dörröppningar, är 12 m x 12 m.
33. Hybridgolv kan läggas som flytande golv på vattenburen eller elektrisk golvvärme.
VIKTIGT!
Läggning på värmefolier (infraröda mattor) får endast göras med hybridplankor utan integrerad ljuddämpning.
En förutsättning för att lägga hybridplankor på golvvärme är att en uttorkningsprocess av avjämningsmassan genomförs och att ett uttorkningsprotokoll upprättas. Detta gäller endast nya, outtorkade avjämningar där värmesystemet är ingjutet. Uttorkningsprocessen av avjämningen ska genomföras även under sommarhalvåret. Information om uttorkning av avjämningen samt protokoll finns tillgängliga på www.barlinek.com. Om en värmepump och ett uttorkningsprogram för golvet är installerat måste uttorkningscykeln för golvet utföras enligt programmet.
Den högsta temperaturen på hybridgolvets yta under drift av värmesystemen bör inte överstiga 27 °C.
Fuktigheten i avjämningen vid läggning på golvvärme bör inte överstiga:
För att undvika ojämn funktion i hybridplankans kärna bör hela golvytan värmas upp. Detta säkerställer också högsta komfort vid användning (inga kallare ställen på golvet).
Golv med golvvärme får inte täckas med mattor.
Möbler som placeras på golvvärme, t.ex. soffor, bör ha ben med en höjd på minst 10 cm.
Värmesystemet får inte sättas igång under läggningen. Under läggningen av hybridgolv måste golvvärmesystemet vara avstängt, och temperaturen på underlagets (avjämningens) yta bör ligga mellan +18 °C och +24 °C.
Idrifttagning av golvvärmesystemet efter läggning av hybridgolv bör ske tidigast 48 timmar efter avslutad läggning.
Vid användning av hybridgolv på underlag med golvvärme bör man komma ihåg att avdunstningen av vätskor som spillts på golvytan kan ske snabbare. Därför bör alla fläckar från vätskor som vin, urin, mjölk osv. avlägsnas från golvytan så snart som möjligt, eftersom intorkning på hybridplankornas yta kan leda till permanent missfärgning av golvet.
Höjden på avjämningsmassan ovanför värmeelementen bör vara minst 20 mm.
34. Hybridgolv med integrerad ljuddämpning kan läggas i badrum och andra utrymmen där vattenspill kan förekomma, som flytande golv.
Vid flytande läggning måste en expansionsfog göras i dörrkarmens ljusöppning med en bredd på minst 5 mm (anpassad efter typ av dold expansionslist).
Vid flytande läggning ska alltid en omkretsexpansionsfog på 5 mm göras.
I ett badrum med golvvärmesystem ska en expansionsfog göras i dörrkarmens ljusöppning som skiljer badrummet från övriga utrymmen.
Expansionsfog måste alltid användas runt väggar, duschkabiner, badkar, toalettstolar och andra hinder som är permanent fästa i underlaget.
Viktigt:
Det är inte tillåtet att lägga hybridplankor i duschkabiner, badkar, bastur, pooler och andra liknande platser som utsätts för långvarig kontakt med vatten.
Viktigt
På barlinek.com finns villkoren för användning och underhåll av hybridgolv samt garantivillkoren för hybridgolv
autor:
w całej Polsce pracują montażyści certyfikowani przez Barlinek